MBCT (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) Programı

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Zindel Segal, Mark Williams ve John Teasdale tarafından geliştirilmiştir. Bilişsel Davranışçı Terapi ilkelerinin, bilimsel etkinliği kanıtlanmış, John Kabat-Jinn tarafından geliştirilen MBSR (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) programına uyarlanmış halidir.

MBCT, Bilişsel terapi tekniklerini, meditasyon öğretileri ve mindfulness uygulamarına dayanan tutumlarla birleştirir. Bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen bulgulara göre, MBCT’nin depresyonun geri dönme olasılıklarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

MBCT oturumları tıpkı MBSR gibi 8 hafta süreyle, haftada bir gün verilen 2 saatlik oturumlar şeklinde sunulur. Mindfulness uygulamaları, meditasyon teknikleri ve bilişsel terapi çalışmaları ile duygu ve düşüncelerimizle bir bütün olmak yerine, onlarla özdeşleşmeden gözlemleyebilme becerileri edinmemizi amaçlar.

 

Toplam 8 hafta olmak üzere her hafta 2 saat uygulanmaktadır. Katılımcıların ön görüşme ile seçildiği bir grup programıdır.

Katılımcılar, EAMBA (the European network of Associations of Mindfulness based Approaches) tarafından tanınan, 8 haftalık MBCT katılım belgesi almaya hak kazanacaklardır. Verilecek bu belge uluslararası geçerlilikte ve akreditasyonu olan bir belgedir. Bu belge ile Mindfulness Eğitmenliği için ön koşul sağlanmış kabul edilir.

 

Program Akışı;

  1. Hafta: Farkındalık ve Otomatik Pilot
  2. Hafta: Zihnimizde Yaşamak
  3. Hafta: Dağılan Zihni Toparlamak
  4. Hafta: Hoşa Gitmeyeni/ Aversiyonu Fark Etmek
  5. Hafta: İzin Vermek
  6. Hafta: Düşünceler Her Zaman Gerçeklik Değildir
  7. Hafta: Kendine Bakım Vermenin Yolları
  8. Hafta: Yeni Öğrenimleri Sürdürmek ve Geliştirme

8 haftaya ek olarak yaklaşık 5 saatlik sessizlik günü (inziva) yapılacaktır.