MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma) Programı

MBSR Nedir?

MBSR Programı, 1979 yılında temelini Massachusetts Universitesi (UMass) Tıp Fakültesi’nde Jon Kabat-Zinn tarafından incelikle düşünülmüş bir müfredat kapsamında geliştirilmiştir. Mindfulness öğretileri ve meditasyon çalışmalarının temelini sinirbilim ve psikoloji bilimi oluşturur. Deneyime dayalı bu program, 8 hafta boyunca (+1 gün) kademeli olarak verilen 2 saatlik oturumlar ile gerçekleşir. Bir grup programı olması, edinilen bilgilerin içselleştirilmesi için motivasyon yaratmasına katkı sağlar.

8 haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma programının etkinliğinin geniş çapta yapılan araştırmalar sayesinde, katılımcıların psikolojik ve fiziksel iyilik halini desteklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

MBSR programı, mindfulness kavramını yaşamlarında nasıl uygulayabileceğini keşfetmekle ve bu kavramı içselleştirmekle ilgili herkes için uygundur. Bilinçli farkındalık geliştirilebilir bir beceri olduğundan, öğrenmesi kolay ve herkes tarafından uygulanabilir.

MBSR Programının Kazanımları

* Günlük hayattaki stres ile başa çıkma becerileri geliştirilmesi
* Kaygı ve stresin yönetilmesi
* Ana odaklanma becerisi ve farkındalığını artması ve kişinin kendi ile olan ilişkisini güçlendirilmesi
* Odaklanma ve yaratıcılığın artması
* Günlük yaşamın stres dolu deneyimlerini karşılama biçimlerinin değiştirilmesi
* Kronikleşen beden ağrılarıyla başa çıkma becerisi
* Tepkilerin düzenlenmesi
MBSR Programının Etkili Olduğu Alanlar;

Önleyici, tamamlayıcı bir grup müdahale programı olan MBSR’ın aşağıdakilerle yaşayan insanlara yardım etmekte etkili olduğu kanıtlanmıştır;

Kaygı

Stres

Uyku sorunları

Depresif ruh hali

Kronik yorgunluk

Sindirim problemleri

Baş ağrısı

Panik atakları

Travma sonrası stres bozukluğu

Kronik beden ağrıları

MBSR Program İçeriği

MBSR, 8 hafta boyunca belirlenen günde 2 saatlik farkındalık oturumları için bir araya gelen bir grup katılımcı ile gerçekleşir. Buna ek olarak, programın ikinci yarısında sessizlik günü olarak ortak bir gün belirlenir. Sessizlik gününde, eğitmen tarafından verilen yönlendirmeli meditasyonlar ve okumalar eşliğinde öğrenilenlerin deneyimlenmesi ve içselleştirilmesi amaçlanır.

Toplam 9 Oturum

Her hafta 2 saat

Program İçeriği;
  1. Oturum: Bilinçli Farkındalığı Keşfetmek
  2. Oturum: Dünyayı Nasıl Algılıyoruz?
  3. Oturum: Bedende Olmak
  4. Oturum: Stresi Bilinçli Farkındalıkla Karşılamak
  5. Oturum: Stres Tepkisi ve Stres Arttırıcı Düşünceler
  6. Oturum: Farkında İletişim
  7. Oturum: Kendine Özen Göstermek
  8. Oturum: Veda ve Yeni Bir Başlangıç
 

+ Sessizlik Günü: yaklaşık olarak 5 saat sürmektedir.

Haftalık oturumlar bilinçli farkındalık egzersizleri ve paylaşımlarına ek olarak yönlendirilmiş meditasyon ve egzersizleri içerir. Mindfulness egzersizleri ve deneyimsel uygulamalara ek olarak katılımcıların paylaşımları yoluyla zenginleşen bir programdır. Farkındalığın günlük yaşantı ve kişilerarası iletişimde nasıl uygulandığı konularına interaktif bir şekilde açıklık getirilir. Ayrıca yönlendirilmiş meditasyon ve egzersizleri içeren ses kayıtları ve 8 haftalık eğitimi içeren katılımcı el kitapçığı teslim edilir.

 

Klinik Psikolog Barış Gürkaş EAMBA (the European network of Associations of Mindfulness based Approaches) onaylı MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma) ve MBCT (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) eğitmenliği sertifikasına sahiptir.

Katılımcılar, EAMBA (the European network of Associations of Mindfulness based Approaches) tarafından kabul gören 8 haftalık MBSR Katılım Belgesi almaya hak kazanacaklardır. Verilecek bu belge uluslararası geçerlilikte ve akreditasyonu olan bir belgedir. MBSR Eğitici Eğitmenliği için ön koşul sağlanmış kabul edilir.

Mindfulness kavramını içselleştirmek veya deneyimlemek isteyen herkes için uygundur.

Online eğitimler Zoom uygulaması üzerinden yapılacaktır.

1.900 TL + KDV’dir.

Ödeme planı için bizimle iletişime geçin.