SIK SORULAN SORULAR

Mindfulness Temelli Stres Azalma Eğitimi (MBSR), Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam Programı (MBCL) ve benzeri eğitimler hayatına farkındalık katmaya gönüllü herkes için uygundur.

8 haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı’nı uluslarası olarak tanınan akredite eğitmenlerden alabilirsiniz.

I am item content. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Öncelikle söylemek gerekir ki Mindfulness temelli pratiklerin birinci amacı iyi hissettirmek değildir. Amaç öncelikli olarak kişileri ana odaklamak, zihni şimdi ve buradaya taşımak, kişinin farkındalığını arttırmaktır. Tabii ki tüm bu ana kazanımların yanında kişiler kendilerini dolaylı olarak iyi hissemiş olurlar. Aslında mindfulness nasıl iyi hissettirir sorusunun da cevabını böylece vermiş oluyoruz.

Mindfulness eğitmeni olmak için 8 haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı önkoşulunu tamamlamış olmak, sonrasında ise eğitmenlik eğitimi almak gerekiyor. Bir sonraki aşama olan eğitmenlik eğitimi programı öncesinde ise belli bir süre farkındalık pratikleri uygulamış olmak eğitimlerden çok daha fazla verim almanızı sağlar.

Mindfulness bir din değildir. Mindfulness meditasyonlarının bireyler üzerindeki faydaları yıllarca üzerinde çalışılmış araştırmalar ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalar sonucunda düzenli olarak meditasyon yapan kişilerin beyin nöroplastisitelerinin arttığı ve bireylerin stres ile başa çıkma becerilerinin geliştiği araştırmalarca saptanmıştır.